ANAFILAKSIJA
0Kas yra anafilaksija?
Anafilaksija – tai sunki sisteminė alerginė reakcija. Dažniausiai ji apibūdinama kaip sunki bendrinė alerginė reakcija, kurios metu sutrinka kvėpavimas dėl gerklų pabrinkimo ar astmos ir išsivysto hipotenzija. Anafilaksinė reakcija yra labai sunki, negydant galima mirtis.
Kaip atpažinti anafilaksiją?
Anafilaksijos simptomai dažniausiai pasireiškia labai greitai, vos per kelias minutes po sąlyčio su alergenu - maistu, geliančių vabzdžių nuodais, vaistais, plaukų dažais. Kartais ši reakcija gali pasireikšti po pusvalandžio ar vėliau. Pagrindiniai simptomai yra: odos reakcijos (bėrimas, niežulys, paraudusi, pabalusi ar patinusi oda), užplūdęs karštis, pasunkėjęs kvėpavimas, patinęs liežuvis, gerklė, švokštimas, kosulys, retas pulsas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, galvos svaigimas ir alpimas, sąmonės netekimas.
Kiti anafilaksiją skatinantys veiksniai:
Anafilaksijos metu dažniausi yra odos ir gleivinių simptomai. Jie pasireiškia 80–90 proc. pacientų. Dažniausiai būna pažeidžiama oda, šiek tiek rečiau pasitaiko širdies–kraujagyslių sistemos bei kvėpavimo sistemos simptomų. Tačiau svarbu nepamiršti, kad anafilaksija gali pasireikšti ir be odos simptomų. Kvėpavimo ir širdies–kraujagyslių sistemos simptomai ir požymiai yra gyvybei grėsmingos anafilaksijos ženklai. Vaikams dažniau pasireiškia kvėpavimo sistemos simptomai, o vyresniame amžiuje anafilaksijos metu dažnėja širdies–kraujagyslių sutrikimai. Didesnė sunkios anafilaksijos rizika yra pacientams, vartojantiems beta receptorių blokatorius ir AKF inhibitorius.
Ligos eiga
Anafilaksijos priežastys labai įvairios, bet galima išskirti pagrindines jų grupes: maistas, geliančių vabzdžių nuodai, vaistai, plaukų dažai. Vystantis šokui pirmiausia dažnėja širdies veikla, pacientas pradeda dažnai kvėpuoti, iki minimumo nukrinta kraujospūdis, pulsas tampa silpnas, „siūlinis“. Gali pamėlynuoti oda, tačiau galiausiai ji tampa marmurinės spalvos, šalta. Paspaudus tokio ligonio odą, ilgai išlieka balta dėmelė. Trinka sąmonė, inkstai nebeišskiria šlapimo. Gyvybiškai svarbūs audiniai ir organai badauja, vykdo medžiagų apykaitą anaerobinėmis (bedeguoninėmis) sąlygomis, dėl to organizme kaupiasi rūgštys. Tai dar labiau blogina ligonio būklę. Laiku nesuteikus pagalbos, greitai vystosi ląstelių nekrozė ir pacientas miršta. Pradžioje anafilaksiją diagnozuoti sunku, nes organizmas dar kompensuoja trinkančią kraujotaką, be to, vyrauja pagrindinės ligos simptomai.
Anafilaksijos gydymas
Būtina nutraukti paciento kontaktą su alergenu ir skubiai įvertinti paciento būklę: sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą, arterinį kraujospūdį. Paguldyti pacientą taip, kad būtų atstatytas kvėpavimo takų praeinamumas.
Suleidžiama adrenalino į raumenis arba poodį. Injekcijas kartojama kas 15-20 min.
Jei ištinka klinikinė mirtis – atliekamas gaivimas.
Patarimai, kaip elgtis, atsiradus anafilaksijos požymiams
Nepasimeskite, kuo skubiau susileiskite adrenaliną, skubiai kvieskite pagalbą. Jeigu jaučiate silpnumą, svaigsta galva – atsigulkite ir pakelkite aukščiau kojas, nei jūsų galva. Išgerkite antihistamininių vaistų.
Jeigu yra dusulys ar švokščia krūtinėje – įkvėpkite salbutamolio.
Ligoninėje gydoma intensyvios terapijos skyriuje. Pagrindiniai vaistai – adrenalinas, gliukokortikoidai, antihistamininiai. Jei padedama laiku, tai visiškai išgyjama, tačiau alerginė reakcija gali pasikartoti, ir kitą kartą greičiau ir stipriau. Ligonis visą laiką su savimi turi turėti adrenalino ir dokumentą, nurodantį, kam jis jautrus.
Labai laukiame jūsų komentarų!