BLOGas

ATSAKINGA KOSMETIKA - DRAUGIŠKA GYVŪNAMS

0

Startavęs naujas projektas - "Atsakinga kosmetika" (atsakingakosmetika.lt) kviečia rinktis gyvūnams "draugiškas" dekoratyvines ir odos priežiūros priemones. Nors Europos Sąjungoje bandyti kosmetikos produktus, atskirus jų komponentus ir net pardavinėti gaminius, kurie buvo bandyti su gyvūnais, yra griežtai draudžiama, nevyriausybinės organizacijos Gyvūnų gerovės iniciatyvos vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė teigia, kad "Atsakingos kosmetikos" projektas yra labai reikalingas, nes draudimai nepadėjo išspręsti visų problemų.

Papasakokite apie iniciatyvą Atsakinga kosmetika. Kaip kilo mintis kurti šį projektą?

Žmonės vis labiau domisi tuo, ką valgo ir dėvi, tad turėtų pagalvoti ir apie tai, ką tepa ant veido, kuo prausiasi duše ar valosi dantis. Sunku prisiminti pačią pradžią, tačiau pajutus, kad trūksta tokios informacijos, ypač lietuvių kalba apie Lietuvoje parduodamus produktus, idėja kilo vienai mūsų komandos narių – Monikai Mačiulienei. Ji pasakė: „Žinau, kad ir taip šimtą projektų turim, nieko nespėjam, bet šito irgi labai reikia“. Daug nesiginčijom:)

Kosmetikos gaminių bandymai su gyvūnais Europos Sąjungoje draudžiami nuo 2004 metų, o nuo 2009 metų draudžiama bandyti ir atskiras sudėtines dalis bei pardavinėti produktus, kurie buvo bandyti su gyvūnais. Negi negalime būti ramūs, kad lentynose nebeliko „nedraugiškos“ gyvūnams kosmetikos? Kodėl net ir šiandien tai yra aktuali problema?

2013 vasario 11 dieną galutinai įsigaliojo draudimas Europos Sąjungoje atlikti bandymus su gyvūnais kosmetikos produktų tyrimų tikslams bei prekiauti kosmetikos gaminiais, kurių sudėtinės dalys buvo išbandytos su gyvūnais. Tačiau daug kosmetikos ženklų atlieka bandymus už Europos Sąjungos ribų arba moka už jų atlikimą savo produkcijai, parduodamai į Kinijos rinką. Kaip galime mūsų lentynose esančią produkciją vadinti „draugiška“ gyvūnams, jei už mūsų pinigus kosmetikos kompanijos perka narvus, į kuriuos uždaro bandymams pasmerktus gyvūnus? O tuo metu mes grįžtame namo, apsikabiname savo šunį ir jį myluojame.  Mes neskirstome, kas yra daugiau ar mažiau blogas, nekuriame kategorijų ar kitų vertinimo sistemų – kompanijos arba atlieka bandymus su gyvūnais, arba ne, koks skirtumas, kur tai daro?

Keliais žodžiais paaiškinkite, ką reiškia vivisekcija?

Tai skausmingas ir beveik visada mirtimi pasibaigiantis gyvūnų naudojimas tyrimams.  Toli gražu ne visi tyrimai skirti vaistams nuo vėžio, nes blakstienų tušas jo tikrai negydo.

Kam tokie tyrimai yra reikalingi?

Siekiama įsitikinti, kad produktas nekelia pavojaus žmogaus sveikatai. Tačiau keista – juk yra žinoma, kad gyvūnų organai ir organizmo reakcijos skiriasi nuo žmogaus, tad kaip kosmetikos gamintojai gali „įsitikinti“? Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad gyvūnai bandymų metu patiria streso būseną ir tai tyrimų rezultatus iškraipo. Šiuo metu žinoma apie 150 vaistų, išbandytų su gyvūnais ir įtrauktų į masinę gamybą, kurie vėliau buvo pripažinti netinkamais ar net pavojingais. Pavyzdžiui, Europos rinkoje buvo pardavinėjamas nėščiosioms skirtas „Talidomid“. Po kurio laiko gimė apie 10 tūkst. apsigimusių kūdikių.

Dar ir dabar kosmetikos gamintojai priešinasi draudimui. Cosmetics Europe The Personal Care Association, atstovaujanti 4 tūkst. kosmetikos kompanijų, pasisakė prieš draudimą. Kaip manote, kodėl gamintojai vis dar suinteresuoti testuoti produktus su gyvūnais?

Gamintojai suinteresuoti pelnu, o didesnis pelnas pasiekiamas didesnėse rinkose (pavyzdžiui, Kinijoje) bei mažesniais kaštais (alternatyvūs tyrimai yra brangesni).

Kosmetikos gamintojai teigia, kad draudimas nepadėjo pagerinti gyvūnų gerovės, nes tik 0,0125 proc. gyvūnų buvo naudojami kosmetikos bandymams, o likusi dalis – kitiems moksliniams tyrimams. Ką galėtumėte atsakyti į tokį argumentą?

Taip teigiančių gamintojų galiu paklausti: ar 0,0125 proc. visų bandymams naudojamų gyvūnų, jų manymu, yra daug, ar mažai? Man ir viena gyvybė yra gyvybė, verta kovos ir pokyčių. O tokie dideli pokyčiai, ypač kai kalbame apie didelius pinigus, ateina palaipsniui, tačiau visa laimė, kad ateina. Tokių argumentų autoriai visada tikisi, kad tam tikras socialines problemas sprendžiantys žmonės nuleis rankas dėl  argumento „mažai išgelbėjot“. Bet taip niekada nebus. Tad kodėl jie vis tiek laikosi savo?

O kaip inovacijų klausimas? Kosmetikos gamintojai taip pat teigia, kad bandymai su gyvūnais užkerta kelią novatoriškų produktų gamybai. Ar tai tiesa?

Man apskritai keista, kaip šioje novatoriškų technologijų ir išradimų eroje egzistuoja tokie senamadiški ir amoralūs dalykai, kaip bandymai su gyvūnais.

Ar tiesa, kad visi kosmetikoje naudojami ingredientai šiandien, anksčiau buvo išbandyti su gyvūnais?

Netiesa. Yra daugybė produktų, ypač Lietuvos gamintojų, kurie susideda tik iš augalinės kilmės natūralių medžiagų, kurių bandyti nereikia – juos galima suvalgyti ir nieko nenutiks  Šį klausimą siūlyčiau moterims gerai apgalvoti: ant veido, lūpų, akių jos tepasi produktus, kurie negali patekti į burną ar skrandį, nes yra kenksmingi. Kaip jie gali būti nepavojingi diena iš dienos tepami ant odos ir patekdami į organizmą? Juk tai nelogiška.

Kaip jūsų nuomone pasikeitė kosmetikos rinka nuo 2009 metų, kai įsigaliojo visapusiški draudimai gyvūnams „nedraugiškai“ kosmetikai? Kokią įtaką tai turėjo gamintojams, produktams, pirkėjams?

Dalis gamintojų šio draudimo nepastebėjo, nes ir iki tol laikėsi aiškios pozicijos prieš bandymus su gyvūnais. Tačiau kita dalis gamintojų turėjo keisti įprastus darbo principus, ieškoti alternatyvų, naujovių, skirti joms daugiau pinigų, tad normalu, kad yra nepatenkinti. Norėčiau tikėti, kad draudimas pastūmės kosmetikos gamintojus visiškai atsisakyti bandymų su gyvūnais, tačiau kol kas didelė jų dalis vis tiek pardavinėja savo produktus Kinijoje, kur bandymai su gyvūnais ne tik nėra draudžiami, bet netgi – privalomi. Tikiu, kad kosmetikos produktus ir pirkėjus šie pakeitimai paveikė teigiamai, kadangi tyrimų rezultatai dabar yra tikslesni, o šalutinio poveikio tikimybė mažesnė. Vien tai, kad šis draudimas atsirado, privertė daug žmonių susimąstyti, o dabar galvojame – kaip jo galėjo nebūti iki šiol?

Papasakokite apie alternatyvas bandymams su gyvūnais – kokios jos ir ar jos veiksmingos?

Alternatyvių būdų yra įvairių ir jie yra tikslesni bei patikimesi, kadangi medžiagos, ant kurių atliekami, yra artimesnės arba vienodos žmogaus organizmui. Populiariausi alternatyvūs bandymai: bandymai su laboratorijose dirbtinai užaugintomis žmogaus ląstelėmis ar audiniais, bandymai kompiuterinio modeliavimo būdu, simuliaciniai bandymai sukuriant „gyvą pacientą“ ir kiti.

Kas yra veganiška kosmetika ir kodėl ją verta rinktis?

Veganiška kosmetika yra tokia, kurios sudėtyje nėra jokios gyvulinės kilmės medžiagų ar jų pėdsakų. Tokią kosmetiką verta rinktis, nes į jūsų organizmą pateks natūralios medžiagos, saugositės nuo alergijų, būsite tikri, kad ji yra „draugiška“ gyvūnams, o "karmos taškų" bei ramaus miego užsitarnausite, nes ant savęs nebūsite prisitepę „gyvūnų likučių“

Ar „draugiška“ gyvūnams kosmetika yra tas pats, kas veganiška?

Ne. „Draugiška“ kosmetika ar jos daliniai ingredientai nėra bandomi su gyvūnais, tačiau sudedamosios dalys gali būti gyvulinės kilmės. Tačiau veganiška kosmetika visada yra ir „draugiška“ gyvūnams.

Kaip išsirinkti kosmetiką, kurios gamybos procese tikrai nenukentėjo joks gyvūnas?

Tiesiog pasirinkti veganiškus kosmetikos produktus.

Pabaigai, papasakokite apie projekto Atsakinga kosmetika planus:)

Startavome su daugiau nei 500 prekės ženklų, parduodamų Lietuvoje, duomenų baze, tačiau ją nuolat pildome, o ateityje tikimės turėti ir užsienio šalyse prekiaujamos kosmetikos ženklus, kadangi dalis žmonių ją siunčiasi. Greitu metu atsiras veganiškų produktų, kuriuos galima rasti Lietuvoje, sąrašas, kuris taip pat bus nuolat pildomas. Tikimės, kad ir mobilioji aplikacija žmonių patogumui išvys dienos šviesą, o vis didesnė dalis visuomenės pradės galvoti ne tik apie savo gyvenimą ir poreikius, bet pamatys ir mus supančius, norinčius gyventi, nejausti skausmo ir būti mylimais. Tiek gyvūnus, tiek žmones:)

 

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.