“Be sulfatų“, „be parabenų“... be proto ir saiko?
0Tikrai ne kartą ant kosmetikos pakuočių matėte užrašus: „be sulfatų“, „be parabenų“, „be dažiklių“, „be silikono“ ir t.t. Šie teiginiai sukėlė tikrą karą tarp kosmetikos specialistų. Vieni teigia, kad tokie teiginiai skatina žmonių baimes, klaidina ir turėtų būti uždrausti. Kiti su tokia nuomone nenori sutikti. Pasak jų, šie teiginiai tik padeda žmonėms išsirinkti tinkamiausias kosmetikos priemones.
STOVYKLA: Teiginiams – ne!
Šio mėnesio pradžioje Londone vykusioje kosmetikos industrijos viešoje diskusijose prabilta, kad teiginių, kurie kalba ne apie tai, kas yra produkto sudėtyje, o apie tai – ko jame nėra, turėtų būti uždrausti. Viena iš dalyvių, IMCD konsultantė, chemijos dr. Barbara Brockley teigė: „Mano nuomone, tokie teiginiai yra tinginių pasirinkimas. Baimė yra geriausias būdas parduoti produktą“. Šiai nuomonei pritarė ir buvęs Didžiosios Britanijos kosmetikos mokslininkų ir bendruomenės prezidentas Noble‘as Matthewas: „Tokie teiginiai paprasčiausiai yra moksliškai nepagrįsti“. Dr. Andrea Mitarotonda teigė: „Mes, kosmetikos formulių kūrėjai, visada norime pabrėžti sudėčių privalumus, bet dėl rinkodarinių sumetimų esame spaudžiami kalbėti apie neigiamus ingredientus, kurių net nėra mūsų sudėtyse“.
STOVYKLA: Teiginiai yra reikalingi!
Su tokia nuomone nesutinka kita stovykla, kuri puolė į karštas diskusijas kosmetikos industrijos naujienų tinklalapiuose. „Suprantu, kad teiginiai gali klaidinti pirkėjus, sudarydami įspūdį, jog tam tikruose produktuose yra naudojami saugesni ingredientai vien dėl teiginių be konservantų ir panašiai, - sakė Lorraine Dallmeier, iš internetinės Organinės kosmetikos mokslų mokyklos „Formula Botanica“. – Tačiau teiginiai „be gyvulinės kilmės medžiagų“, „be alkoholio“, „be kvepalų“ reikalingi žmonėms, kurie renkasi kosmetiką, vadovaudamiesi religiniais, etiniais įsitikinimais ar tiesiog saugodamiesi nuo potencialių alergenų. Pirkėjams sunku suprasti sudėtingus sudėčių sąrašus, tad vadovautis teiginiais ant pakuočių jiems yra paprasčiau“. Ji taip pat priminė, kad Europos Sąjungos reglamentas neleidžia naudoti tokių teiginių, kaip „be sulfatų“ ir panašių, klaidinančiais tikslais bei siekiant šmeižti konkurentus.
Tai kaip turėtų būti iš tiesų?
Problema slypi visai ne teiginiuose. Abi kariaujančios pusės tiesiog siekia sau naudos: vieni gamina produktus su parabenais ir sulfatais, tad nenori, kad jų naudojami ingredientai būtų linksniuojami neigiamame kontekste, kiti – naudojasi neigiama visuomenės nuomone apie tam tikrus ingredientus, kad didintų pardavimus. Tiesa ta, kad teiginiai “be sulfatų”, “be parabenų ” iš tiesų galėtų būti geromis nuorodomis pirkėjams, kurie dėl savo odos būklės, gyvenimo būdo ir filosofijos, vengia tam tikrų ingredientų, jei tik teiginiai netaptų manipuliacijos įrankiu. Kai kurie kosmetikos gamintojai drąsiai uždeda užrašą „be parabenų“, norėdami sudaryti įspūdį, kad jų naudojama konservantų sistema yra saugesnė sveikatai, bet iš tiesų gali naudoti kitas ne mažiau kenksmingas medžiagas. Didieji gamintojai išleidžia linijas, kurios yra “be sulfatų” ir “be parabenų”, nors kitoje savo produkcijos šiuos ingredientus naudoja. Geriausią patarimą šioje diskusijoje davė L. Dallmeier, kuri sako, kad geriausia, jog pirkėjai naudotų teiginius kaip priemonę išvengti tam tikrų ingredientų, bet nesitikėtų, kad, pavyzdžiui, teiginys „be sulfatų“ užtikrina geresnę kokybę ar saugesnę sudėtį.
Šaltiniai ir papildoma informacija:
Free from claims that do not denigrate or confuse should be permissable, cosmeticsdesign-europe.com
Free-from claims are based on fears and should stop, cosmeticsdesign-europe.com
http://ec.europa.eu/consumers/sectors/cosmetics/files/pdf/guide_reg_claims_en.pdf
Labai laukiame jūsų komentarų!