BLOGas

ČEKIS? AČIŪ, NEREIKIA

1

Paprastai nemėgstu sėti panikos, tačiau šį kartą reikia pakalbėti apie nekaltą pavojų, su kuriuo susiduriame kasdien. Jei jūsų rankinėje, kišenėse ir piniginėje – krūvos čekių, tarp kurių voliojasi ir iš dėžutės išbyrėję mėtinukai (real story iš Aleksandros ASK), jei vandenį gurkšnojate iš plastikinių buteliukų, o karštus gėrimus darbe siurbčiojate iš plastikinių puodelių, šitas straipsnis gali pakeisti jūsų gyvenimą - į gera.

plastikiniai-puodeliai Menininkės Taros Donovan instaliacijos iš tūkstančių plastikinių puodelių
Bisfenolis A (BPA). Pramoninė cheminė medžiaga, kuri aptinkama plastiko gaminiuose ir kelia pavojų mūsų sveikatai. Ji mėgdžioja hormonų veiklą ir trikdo endokrininę sistemą (1). Kur yra to bisfenolio? Visur. Plastiko gaminiuose, konservų vidiniame sluoksnyje ir net parduotuvių čekiuose, kurie spausdinami ant terminio popieriaus. O kaip dėl tų pakuočių, kurios yra be BPA? Dar yra bisfenolis S (BPS). Bisfenolio A pakaitalas iki šiol buvo laikytas saugiu, bet tik iki šiol. Nauji tyrimai rodo, kad jis taip pat mėgdžioja hormonų veiklą ir dar sukelia ląstelių pakitimus (2). Kaip BPA ir BPS patenka į mūsų organizmą? Iš pakuočių veikiant aukštesnei temperatūrai, UV spinduliuotei ar esant stipriai rūgštinei/šarminei aplinkai, šios medžiagos išsiskiria ir patenka į mūsų maistą ar ant rankų, o iš ten – į organizmą. Dar vienas labai svarbus atradimas: BPA ir BPS patekimą skatina riebalinė plėvelė, kuri gali susidaryti, pavyzdžiui, nuo rankų kremo... 
plastikiniai-puodeliai-2 Menininkės Taros Donovan instaliacijos iš tūkstančių plastikinių puodelių
Ką daryti? Paskelbti karą plastikinėms pakuotėms? Kasininkei ištiesus čekį parduotuvėje tiesiog pasprukti? Didžiausi kiekiai BPA ir BPS į mūsų organizmą patenka per burną, tad veiksmo: „plastikas-burna“ reiktų vengti. Pokyčiai neturi būti drąstiški, bet nauji įpročiai gali būti naudingi ;) Ką reiktų pakeisti kasdieniniuose įpročiuose, kad BPA ir BPS mūsų negąsdintų:

  • parduotuvių čekiai turi keliauti tiesiai į šiukšlių dėžę, jų nesinešiokite ir nekaupkite;
  • nešildykite maisto plastikinėse pakuotėse ir venkite valgyti karštą maistą ar gerti karštus gėrimus iš plastiko indų;
  • teikite pirmenybę stiklinėms ar popierinėms pakuotėms, kai renkatės maisto produktus;
  • nelaikykite maisto produktų ar gėrimų plastikinėse pakuotėse ten, kur juos veikia saulės spinduliai;
  • taip pat elkitės ir su kosmetika - ji turėtų būti laikoma tamsioje ir vėsioje vietoje, o ypač tai, kas yra plastikinėse pakuotėse ir naudojama lūpoms;)

(1) https://www.niehs.nih.gov/health/topics/agents/sya-bpa/

(2 ) http://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371%2Fjournal.pgen.1006223

app.Komentarai

  1. aciu! o kaip su plastikiniais vaiku zaislais? dauguma ju is plastiko ir daznai buna burnoj. jauciu, geriau sugrizti prie medinuku?

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.