BLOGas

FOLIKULITAS

0

Kas yra folikulitas?

Folikulitas - tai plauko maišelio žiočių bakterinis uždegimas, apimantis ir plauko maišelį.  Plauko maišelio uždegimas, gali būti paviršinis ir gilusis. Kai uždegimas apima audinius aplink folikulą, vadinama perifolikulitu. Dažnai folikulitas painiojamas su paprastaisiais spuogais. 

Kaip atpažinti folikulitą?

Pacientams su paviršiniu folikulitu pasireiškia bėrimas su plauku viduryje. Pacientai tose srityse gali jausti nemalonų jausmą, niežėjimą. Pacientams su giliuoju folikulitu pasireiškia didesnis skausmas, gali iš patinusios vietos veržtis pūliai. Toks pažeidimas gali baigtis plauko praradimu. Dažniausiai folikutitas pasireiškia ant veido, smakro, kaklo, galvos, sprando, rečiau – ant šlaunų, blauzdų ir liemens. Dažniausiai serga suaugusieji. 

Kiti folikulitą skatinantys veiksniai

Dažniausiai fplikulitą sukelia Staphylococcus aureus, rečiau - Pityrosporum ovale, Candida albicans, Pseudomonas aeruginosa ir kiti.

Skatinantys veiksniai - tai gliukokortikoidų vartojimas į vidų ir vietiškai, imuniteto nepakankamumas, cukrinis diabetas, plaukų ekstrakcija, okliuzinis tvarstis, barzdos ir pažastų skutimas, vietinis deguto preparatų taikymas ir kita.

Folikulitas išsivysto dėl įvairių infekcijų ar kaip traumos paseka - žaizdos, nuolatinė trintis skutant ar nuo ankštų rūbų. Kartais plauko folikulo užsikimšimas įvyksta dėl gausaus prakaitavimo riebiosiomis rūgštimis, kurias gamina odos bakterijos. Uždegimą sukelia bakterijos, virusai, grybelis.

Ligos eiga

Plauko maišelio žiotyse atsiranda papulė-pūlinėlis, apsuptas paraudusios odos lankeliu, vėliau susidaro erozija ar šašelis. Gali niežėti. Kai infekcija prasiskverbia giliau, išsivysto folikulitas. Sugijus lieka dėmelė arba randelis.  Giliuoju folikulitu sergama rečiau, tačiau jis linkęs kartotis.
Folikulitas gali komplikuotis šunvote, piktvote, celiulitu, plaukų netekimu. Kartais padidėja artimiausi limfmazgiai. Liga gali trukti savaites, mėnesius ir net metus.

Folikulito gydymas

Gydant paviršinį folikulitą pilnai  pakanka antibakterinio muilo ir gerų prausimosi įpročių. Jei tai nepadeda ar įsivysto gilusis folikulitas -  naudojami vietiškai veikiantys antibiotikai - ofloksacinas, cefalosporinai, doksiciklinas, trimetoprimas ir sulfametoksazolis. Jei laborotoriniais tyrimais nustatoma, kad ligos sukėlėjais yra grybeliai ar virusai, atitinkamai naudojami juos veikiantys vaistai: grybeliams - klotrimazolis, virusams – acikloviras, valacikloviras. Esant sunkiai gydomiems folikulitams naudojami sisteminiai antibiotikai. Esant giliajam folikulitui kartais tenka atlikti pūlinio atvėrimą ir drenavimą. Šiuo atveju pagyjama per 2 savaites, tačiau liga kartais komplikuojasi sunkesne infekcija, kuri gali baigtis plaukų praradimu. 

 

Panašios odos ligos:

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.