Skvalanas (squalane) – dažniausiai iš alyvuogių aliejaus ar cukranendrių gaunamas minkštiklis, kuris yra identiškas natūraliai odoje randamam skvalenui. Anksčiau buvo išgaunamas iš ryklių kepenų aliejaus, tačiau šis metodas Europos Sąjungoje draudžiamas dėl etinių priežasčių.
Skvalanas yra naudojamas: įvairiose odos ir plaukų priežiūros priemonėse, gali būti sutinkamas dekoratyvinėje kosmetikoje.
Skvalano funkcijos kosmetikoje: minkština odą, atkuria ir palaiko sveiką lipidį sluoksnį, saugo odą, kondicionuoja plaukus.
Skvalano poveikis odai ir sveikatai. Skvalanas veikia kaip emolientas, jis padeda užrakinti drėgmę odoje, minkština odą, mažina odos sausumo ir tempimo pojūtį. Jis pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Apsaugo odą nuo laisvųjų radikalų poveikio, kuris gali sukelti ankstyvą senėjimą. Tai lengvas aliejus, gana lengvai įsigeriantis. Porų beveik nekemša. Atluria ir palaiko natūralų lipidinį sluoksnį, pagerindamas odos apsaugines funkcijas. Tai švelnus ir gerai toleruojamas ingredientas. Tinkamas kūdikiams ir vaikams.
Skvalano koncentracijos kosmetikoje: 0,1 - 100 proc.
Skvalano kilmė: augalinė, gyvulinė arba sintetinė
Ribojimai Europos Sąjungoje: nėra
Kiti skvalano pavadinimai: HYDROGENATED SQUALENE, OLIVE SQUALANE, SUGARCANE SQUALANE
Šaltiniai ir nuorodos:
Adv Food Nutr Res. 2012;65:223-33. doi: 10.1016/B978-0-12-416003-3.00014-7. Biological importance and applications of squalene and squalane. Kim SK1, Karadeniz F.