BLOGas

KĄ MANO KOSMETIKOJE VEIKIA PLASTIKAS?

0

Poliesteris ne tik suknelėje, o polietilenas ne tik plastikiniame maišelyje. Plastiko galima rasti ir mūsų naudojamos kosmetikos sudėtyje. Ką jis ten veikia? Kokias funkcijas atlieka? Ir svarbiausia - ar jis nekenkia?

Pastaruoju metu daug dėmesio skiriama plastiko, o ypač mikroplastiko, poveikiui aplinkai ir sveikatai. Tyrimai rodo, kad plastiko dalelės randamos ne tik vandenynuose, bet ir mūsų organizme – kraujyje, placentoje ir net plaučiuose. Atlikus tyrimus Baltijos jūros regione nustatyta, kad kasmet į nuotekų valymo įrenginius iš namų ūkių atkeliauja apie 130 tonų mikroplastiko. Dėl nepakankamai efektyvių nuotekų valymo įrenginių iki 40 tonų mikroplastiko patenka į Baltijos jūrą. Tyrimuose tarp mikroplastiko šaltinių minimos ir asmens higienos bei kosmetikos priemonės.

Kosmetikoje vienas didžiausių mikroplastiko šaltinių slėpėsi įvairiuose šveitikliuose. Mikroplastiko granulės buvo plačiai naudojamos kosmetikoje kaip mechaniniai eksfoliantai. Tačiau jų neirios dalelės lengvai patekdavo į vandens telkinius dėl to daugelis šalių jas uždraudė. Europos Sąjungoje mikroplastiko naudojimas kosmetikoje buvo uždraustas dar 2018 metais. Problema ta, kad nors mikroplastiko granulės jau seniai uždraustos, padaryta žala niekur neišnyko. Mikroplastikas nėra biologiškai skaidomas, todėl anksčiau į aplinką patekusios dalelės tebėra vandenyje, dirvožemyje ir net gyvūnų bei žmonių organizmuose.

Atsiranda nuomonių ir diskusijų, kad ne tik granulės, bet ir skystos formos plastikas gali ir toliau prisidėti prie mikroplastiko taršos. Čia sąrašas dažniausiai kosmetikoje sutinkamų medžiagų:

  • Polietilenas (PE) – anksčiau buvo naudojamas kaip šveičiamasis agentas (mikrogranulės), dabar naudojamas sudaryti apsauginę plėvelę arba tirštinti formules.
  • Polipropilenas (PP) – dažnai naudojamas dekoratyvinėje kosmetikoje, pavyzdžiui, akių šešėliuose ar lūpų dažuose, dėl savo tekstūros gerinimo savybių.
  • Polietileno tereftalatas (PET) – naudojamas plėvėms formuoti, dažnai lakuose ar makiažo fiksavimo priemonėse.
  • Poliamidas (PA, nailonas) – naudojamas kaip užpildas arba tekstūros agentas dekoratyvinėje kosmetikoje.
  • Akrilato kopolimerai – suteikia ilgaamžiškumo ir atsparumo drėgmei, naudojami naguose, plaukų priežiūros priemonėse ir makiažo produktuose.
  • Poliesteris – plėvės formuotojas ir tekstūros gerintojas, dažnai naudojamas kremuose, serumuose ir dekoratyvinėje kosmetikoje.

Ar aukščiau išvardintos medžiagos saugios? Buvo atlikta pakankamai tyrimų, kurie rodo, kad sintetiniai skysti polimerai dažniausiai yra švelnūs ir nedirginantys odai. Juos naudoti saugu net ir jautriai odai. Kol kas turima mažai duomenų apie jų poveikį sveikatai ar aplinkai. Teoriškai yra galimybė, kad kosmetikoje naudojamos plastiko medžiagos, net ir neturinčios mikrogranulių formos, prisideda prie mikroplastiko taršos. Plastiko junginius esančius kosmetikoje ar higienos priemonėse, mes nuvalome ar nuplauname ir jie patenka į kanalizaciją ir galiausiai į vandens telkinius, prisidėdamos prie bendros mikroplastiko taršos. Dar vienas plastiko kelias į mūsų kosmetiką - mikroplastiku gali būti užteršti kosmetikos ingredientai. Tačiau ekspertai sutinka, kad kol bus surinkta daugiau duomenų ir paskelbta tyrimų, dėmesį reiktų sutelkti į tai, ką tikrai žinome: plastiko naudojimą buityje reiktų mažinti, o panaudojus - būtinai rūšiuoti. Efektyviausias plastiko mažinimas kosmetikoje - mažesnis vartojimas bei pakuočių rūšiavimas. Jei domitės kosmetikos sudėtimi kaip mes ir nuolat ieškote sau bei aplinkai geriausio sprendimo, "Kosmetikos DNR" patarimas būtų toks: kai įmanoma, geriau rinktis ingredientus, kurie yra biologiškai suyrantis, ypač tiems kosmetikos produktams, kurių sunaudojame didelius kiekius, pavyzdžiui kūno prausikliai, šampūnai ir pan. 

Naudingos informacijos galite rasti čia: 

Microplastic in the Baltic Sea: A review of distribution processes, sources, analysis methods and regulatory policies Author links open overlay panel Izabela Narloch , Alicja Gackowska , Grażyna Wejnerowski

Beyond microbeads: Examining the role of cosmetics in microplastic pollution and spotlighting unanswered questions Author links open overlay panel Anna Kukkola a , Andrew J. Chetwynd b , Stefan Krause a c d , Iseult Lynch a d

 

 

 

 

 

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.