BLOGas

KAI ŠVARA NEPADEDA, ATEINA METAS DRAUGAUTI SU BAKTERIJOMIS

1

Žmogus tikriausiai nebūtų žmogumi, jei netikėtų, kad jo žinios ir atradimai gali sukurti naujas taisykles ir pertvarkyti nusistovėjusią tvarką visose srityse. Jokia išimtis ir kosmetika. Metų metus kūrėme produktus, kurie bandė odą “dresuoti” paklusnumo, užuot įsiklausę į jos poreikius. Pagaliau atėjo metas, kai oda “dresuos” mus ir tai darys su nauja kosmetikos rūšimi, skirta puoselėti odos mikrobiomą.

 

Kokia būtų ta paklusni oda, kurios taip trokštame? Žinoma, ji turėtų būti tobula. Neriebi ir nesausa, neužsikimšusiomis poromis, o geriausiai be jokių porų ir, be abejonės, be spuogų. Atrodo, savo troškimams įgyvendinti turime viską ir net daugiau nei reikėtų: kalnai produktų, tyrimų, specialistų, procedūrų… trūksta tik tos tobulos odos. Nepaisant visų pastangų mes vis su riebia ar išsausėjusia, užsikimšusiomis poromis ir tam tikrais gyvenimo laikotarpiais spuoguota oda. Gal laikas tiesiog pasiduoti ir pripažinti akivaizdžia tiesą -  mes negalime odos “išdresuoti” pagal savo pageidavimus. O jei paklaustume jos pačios, ko jai reikia? Tikriausiai nustebtume išgirdę milijardus balsų, nes būtent tiek bakterijų gyvena ant mūsų odos ir jos nori būti mylimos ir gerbiamos. 

Pastaruoju metu žiniasklaidoje tikriausiai matėte antraštes, tokiais pavadinimais kaip “Moksliškai įrodyta: maudomės per dažnai”. Jos buvo daug svarbesnės nei gali atrodyti, nes pranešė apie svarbų progresą moksle - mikrobiomos įtaką mūsų sveikatai. Pagaliau įrodyta, kad daugybę ligų ir negalavimų galėtų išgydyti paprasčiausias dėmesys šalia žmogaus ir žmoguje natūraliai gyvenančioms bakterijoms. Oda nėra išimtis. Pavyzdžiui, dėl aknės dažnai kaltinama aknės bakterija, bet dažnai pamirštama paminėti, kad Propionibacterium acnes gyvena tiek tų žmonių odoje, kuri yra sveika, tiek tų, kuri kenčia nuo spuogų. Nauji tyrimai rodo, kad aknės bakterija spuogų nesukelia, iš tiesų ji yra mūsų draugas. Ji ramiai gyvena porose ir maitinasi sebumu, taip saugodama mus nuo užsikimšusių porų. Tačiau situacija gali pasikeisti, jei šios bakterijos ar jos aplinkos negerbsime, pavyzdžiui, prausimės sausinančiais ir dirginančiais prausikliais. Tada gausime ne švaria porą, o spuogą (plačiau apie tai kituose straipsniuose).

Nauji atradimai šiandien kaip niekada greitai virsta ir naujomis verslo idėjomis. Tad laikykitės, netrukus plačiai nuskambės kosmetika, puoselėjanti odos mikrobiomą (o ir lažinamės, kad senieji gamintojai mikrobiomos terminą tikrai pradės linksniuoti). Vienas iš naujausių mikrobiomos entuziastų, kosmetikos gamintojas “Gallinée”. Jo įkūrėja Marie Drago pasakoja, kad pristatyti naują kosmetikos koncepciją buvo paprasta, nes mokslinė pažanga mikrobiomos srityje atkreipė žmonių dėmesį į jos svarbą. “Mus maloniai nustebino, kad tokios kosmetikos paklausa atsirado natūraliai. Manau, tam įtakos turėjo keli svarbūs faktoriai. Pirma, nepaprastai didelis progresas mikrobiomos moksle. Jis buvo plačiai nušviestas žiniasklaidoje, tad savaime atsirado vartotojų susidomėjimas. Tačiau svarbiausia, kad mikrobiomą sauganti kosmetika yra paremta ne tuščiais pažadais, o mokslu. Daugiau nei 50 metų mes per daug kruopščiai švarinome odą ir pasiekėme to, kad egzemos, psoriazės ir kitų uždegiminių ligų atvejai pasiekė epideminus mastus. Nieko keisto, visus tuos metus kūrėme kosmetikos produktus, kurie veikė prieš natūralią odos ekosistemą, užuot veikusi išvien.”

Pasakodama apie sunkumus, kuriant naujovišką kosmetikos kompaniją, M. Drago prisipažino, kad sunkiausia buvo tai, kad žodis “bakterija” turi blogą reputaciją. “Supratome, kad terminas “bakterija” yra tikras išbandymas PR komandai. Žmonės pamiršta, kad bakterijos padeda sukurti daugybę dalykų, kuriuos mėgstame: duoną, vyną, sūrį. Problema ta, kad kalbant apie kosmetiką, esame įpratę kalbėti apie higieną, o ne bakterijas. Neigiamą bakterijos įvaizdį reikėjo keisti, tad kartu su drauge iliustratore Kaylene Alder sukūrėme mikrobiomos spalvinimo knygelę, kurios siekis kalbėti apie odą moksliškai ir nuoširdžiai, net jei ji privers pasijusti nejaukiai.” Būtent knygelės piešinius ir panaudojome šio straipsnio iliustravimui.

“Gallinée” skelbiasi esantis pirmasis kosmetikos gamintojas, kurio produktai yra skirti odos mikrobiomai. Tiesa, tokie pareiškimai tėra reklaminiai šūkiai. Pavyzdžiui, rinkoje jau seniai yra ne vienas produktas su prebiotikais, kurie maitina odos mikrobiomą ar postbiotikais, kurie sukuria palankias sąlygas odos bakterijoms. Taip pat reiktų paminėti visą tą produktų dalį, kuri kurta su ingredientais, identiškais ar artimais odoje besigaminančiomis medžiagomis. Odos mikrobiomai draugiškos kosmetikos buvo visada, tiesa, ne tiek daug, kiek norėtųsi. Tiesiog iki šiol nebuvo aiškios rinkodaros kalbos, kaip tokius produktus reklamuoti ir kokiai kategorijai ją priskirti. Tiesą sakant, bent jau “Kosmetikos DNR” mes ją vadiname tiesiog “gera kosmetika”.

Taigi, kokia ta kosmetika, kuri puoselėja mūsų mikrobiomą:

  • be ingredientų, kurie dirgina, sausina, kemša poras ar pernelyg riebina odą;

  • tinkamo odai pH;

  • su odai identiškais ar chemine sudėtimi artimais ingredientais;

  • prebiotikais ir postbiotikais.

Taip pat odos mikrobiomą padeda puoselėti ir geri odos priežiūros įpročiai:

  • odą reiktų prausti vandeniu, kurio temperatūra artima natūraliai odos temperatūrai;

  • odą liesti, sausinti, prausti, masažuoti visada tik švelniai, kad nesutrikdytume odos gyventojų;

  • kadangi per naktį odos mikrobioma atsistato, ryte reiktų vengti prausiklių, užtenka odą švelniai nuprausti vandeniu.

Parašykite komentaruose, jei odos mikrobiomos tema norėtume sulaukti išsamesnių straipsnių!

P.S. Tiems, kas domisi žmogaus mikrobioma, labai rekomenduojame knygą apie žarnyno mikrobiomą - Giulia Enders "Žarnyno žavumynai". Ten rasite skyrelį ir apie odą ;)

app.Komentarai

  1. Geras,ir naudingas straipsnis. Kai prasidejo veido rozine, raudonis,ir spuogai lab.pradejau dometis ir sia liga butent, nes ji atseit neistirta pilnai,ir nepagydoma. Taip pat isitikinau kad visi tie kremai, nors ir raso kad skirti butent tai problemai, nieko nepadeda visiskai. Tik pinigu svaistymas. Ir reikia ismokti naturalai priziureti oda, ir kuo maziau tu visu kosmetiniu priemoniu.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.