Mažos, bet pavojingos: šveitiklių mikrodalelės atsiduria mūsų maiste
0Naujais metais iš parduotuvių lentynų gali dingti jūsų mėgstamas odos šveitiklis. Priemonės su plastikinėmis mikrodalelėmis buvo uždraustos JAV 2015 metų gruodžio 29 dieną. Tai reiškia, kad kosmetikos gamintojai turės jų atsisakyti odos šveitikliuose, prausikliuose ir dantų pastoje. Šis sprendimas atsilieps ir Europos rinkai – ilgainiui priemonių su mikrodalelėmis pasiūla sumažės. Be to, galima drąsiai prognozuoti, kad tik laiko klausimas, kada jos bus uždraustos ir Europos Sąjungoje. „Cosmetics Europe“ asociacija, vienijanti daugiau nei 4 tūkst. kosmetikos gamintojų, jau paprašė savo narių nustoti naudoti plastikinius mikrorutuliukus savo produkcijoje.
Ką tokio siaubingo gali padaryti mažytės mikrodalelės? Nepriklausomi aplinkosaugos grupių tyrimai rodo, kad mikrodalelių „šiukšlių“ galima rasti visoje mūsų planetoje. Mažesnės nei 1 milimetras dalelės, gaminamos iš plastiko, yra plačiai naudojamos kosmetikoje dėl eksfolijuojančių savybių. Aplinkosaugos grupės taip pat pabrėžia, kad jos yra pigus užpildas – kosmetikos gamintojai gali sutaupyti ingredientų sąskaita į sudėtis įtraukdami labai nebrangias daleles. Mikrodalelės iš kosmetikos keliauja tiesiai į nutekamuosius vamzdžius ir kadangi yra per daug mažos, kad būtų „pagautos“ valymo sistemų, jos patenka į ežerus, upes, vandenynus.
„New York Times“ tokią situaciją palygino su paprasčiausiu šiukšlinimu: tai tas pats, kas mėtyti plastikinius butelius tiesiai į vandenį... ir net blogiau. Kalifornijos mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad žuvys, painioja mikrodaleles su ikrais ir jas paprasčiausiai suvalgo. Plastikinių dalelių sudėtyje yra toksiškų gyviems organizmams medžiagų, taip pat jos linkusios sugerti kitus chemikalus, tad į mitybos grandinę patenka pavojingos medžiagos.
Gaila, bet tenka pripažinti, jog žala jau padaryta. Apie plastikinių dalelių pavojų pradėta kalbėti dar 9-ame dešimtmetyje, bet įrodymų apie jų įtaką trūko. 2012 metais ištyrus Didžiųjų ežerų (ežerų baseinas Šiaurės Amerikoje) vandenį, viename pavyzdyje buvo rasta daugiau nei 1,2 tūkst. mikrodalelių. Palyginimui, vienoje tūbelėje „Johnson & Johnson“ šveitiklio „Clean and Clear" yra 350 tūkst. mikrodalelių.
Daugiau skaitykite:
whitehouse.gov, Statement by the Press Secretary on H.R. 1321, S. 2425
nytimes.com, Fighting Pollution From Microbeads Used in Soaps and Creams refinery29.com, Microbeads 101: Why They're Bad News & Why You Should Care
Labai laukiame jūsų komentarų!