MOLIUSKAS
0Kas yra moliuskas?
Užkrečiamasis moliuskas (molluscum contagiosum) - tai lėtinė lokalizuota infekcinė odos liga, kurią sukelia užkrečiamojo moliusko virusas. Šis virusas priklauso Poxvirus šeimai. Virusai į odą prasiskverbia pro mikroskopinius odos barjero pažeidimus, ir po inkubacinio periodo bet kurioje kūno vietoje pastebimas moliuskų augimas. Odos moliusku vadinami dažniausiai 2–5 mm dydžio ant odos paviršiaus iškilę apvalūs mazgeliai, kurie dažniausiai išsidėstę grupėmis. Šie dariniai yra kūno spalvos arba rausvi, jų paviršius yra blizgus arba perlamutrinis. Viduryje dažniausiai mažas įdubimas su angele. Mazgeliai aptinkami įvairiose kūno vietose, ypač odos lenkiamuosiuose paviršiuose. Ligoniams, kurių imuninė sistema nusilpusi, odos moliuskai gali būti gerokai didesni, gausiai išplisti veido srityje.
Kaip atpažinti moliuską?
Dažniausiai ligoniai nejaučia jokių simptomų, tik odoje atsiranda standžios, lygiu paviršiumi, aiškių ribų, kupolo formos papulės. Kai kurie sergantys skundžiasi pažeistos vietos niežuliu, jautrumu ar skausmu. Daliai pacientų aplink bėrimus atsiranda alerginis odos uždegimas. Susidarę bėrimai vokų odoje gali sukelti konjuktyvitą. Paprastai bėrimas būna normalios odos spalvos, tačiau kartais gali būti lengvo perlamutrinio blizgesio. Vėliau mazgelio centre atsiranda įdubimas, kartais su angele centre, pro kurią matosi balkšvas ar gelsvai rusvas į varškę panašus turinys, kuris paspaudus išbėga. Bėrimo elementai paprastai būna 2-6 mm diametro. Papulių skaičius paprastai svyruoja nuo 1 iki 20. Dažniausiai jos išsidėsto grupelėmis, tačiau gali būti pasklidę odoje po visą kūną.
Kokios moliusko priežastys?
Ligą sukelia Molluscipox virusų genčiai priklausantis, poksvirusų grupės užkrečiamojo moliusko virusas. Šia liga užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Ligos inkubacinis periodas svyruoja nuo 2 iki 8 savaičių, tačiaus kartais jis gali užsitęsti net iki 6 mėnesių. Infekcijos sukėlėjas perduodamas nuo odos ant odos liečiantis su sergančiuoju. Ligonis gali pernešti virusą į kitas savo kūno vietas liesdamas ar krapštydamas bėrimą - jei pažeidimas yra veide, skutantis jis gali išplisti. Jei odos pažeidimas yra lytinių organų srityje, užkrečiamasis moliuskas traktuojamas kaip lytiškai plintanti liga. Sukėlėjas taip pat gali būti perduodamas nuo sergančiojo per daiktus, naudojantis tais pačiais rankšluosčiais, vonios kempinėmis ir kt.
Kiti moliusko veiksniai
Pastebėta, kad ši liga gan stipriai susijusi su ligonio imunine sistema. Užkrečiamuoju odos moliusku vaikai serga dažniau negu suaugusieji, visų pirma dėl to, kad jų imuninė sistema nėra iki galo susiformavusi. Taip pat jie dažniau patiria tiesioginį odos su oda kontaktą su kitais žmonėmis. Didžiausia tikimybė užsikrėsti jiems ir yra tiesioginio kontakto metu per odą ar naudojantis sergančio asmens buitiniais daiktais. Pastebėta, kad didesnis viruso paplitimas šiltuose ir drėgnuose kraštuose. Pacientams, infekuotiems ŽIV, bėrimo elementai gali būti didesni iki 1 cm dydžio ir jų gali atsirasti žymiaiu daugiau nei asmenims su normalia imunine būkle.
Ligos eiga
Užkrečiamasis moliuskas pažeidžia odą. Virusas dauginasi ląstelių citoplazmoje, kur sudaro citoplazminius intarpus. Epidermio infekavimas užkrečiamojo moliusko virusu sukelia jo hipertrofiją ir hiperplaziją, susiformuoja tipinis odos pažeidimas, kuris per keltą savaičių ar mėnesių iš lėto didėja.
Odos pažeidimas gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, išskyrus delnus ir padus. Vaikams dažniau pažeidžiamas veidas, liemuo, galūnės, o suaugusiems kirkšnys, lytinių organų sritis, šlaunys, apatinė pilvo dalis. Labai retais atvejais bėrimai gali atsirasti burnos gleivinėje.
Moliusko gydymas
Negydant užkrečiamasis moliuskas išlieka odoje keletą mėnėsių, vėliau jis savaime išnyksta. Nors odos moliuskas dažniausiai ir nesukeliadidelio diskomforto, tačiau dermatologai rekomenduoja gydyti ir užkirsti kelią moliusko augimui ir plitimui. Gydymo metodikos panašios į karpų gydymą. Gydoma dažniausiai dėl kosmetinių priežasčių ir nenorint perduoti viruso aplinkiniams.
Yra nemažai užkrečiamojo moliusko šalinimo metodų. Užkrečiamasis moliuskas gali būti šalinamas taikant krioterapiją - užšaldymas skystu azotu, gydant lazeriu ar mechaniškai išspaudžiant, pašalinant aštriu šaukšteliu. Gydant užkrečiamąjį moliuską taip pat gali būti efektyvūs vietiniai preparatai - salicilio rūgštis, podofilino spiritinis tirpalas, imikvimodas, tretinoino preparatai, trichloracto rūgštis, sidabro nitratas ir kt. Taip pat taikomas elektrokauteris. Jei bėrimų yra lytinių organų srityje, būtina gydyti ir lytinius partnerius.
Kai kurių gydytojų nuomone, prieš skiriant specifinį odos moliusko gydymą, rekomenduojama vartoti imuninę sistemą moduliuojančius preparatus. Gydymą reikia kartoti, priklausomai nuo odos moliuskų kiekio odoje ir reakcijos į gydymą.
Esant dideliam skaičiui bėrimo elementų ar kai papulės yra didelio skersmens, o ypač veido srityje, pacientus reikia tirti dėl galimos ŽIV infekcijos.
Labai laukiame jūsų komentarų!