NEĮPRASTI APGAMAI, KURIUOS BŪTINA PARODYTI DERMATOLOGUI
0Apgamai yra ribotos nedidelės dėmės ar iškilę mazgeliai, kurių daugiau ar mažiau turime kiekvienas. Nors jau daugybę metų jie yra mokslinių tyrimų objektas, bet tiksli apgamų atsiradimo priežastis nėra tiksliai žinoma, o ir kaip geriausiai elgtis su neįprastais apgamais kiekvienu atveju sprendžiama individualiai. Čia surinkome informaciją apie tuos apgamus, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį.
Neįprasti apgamai, kuriuos būtina parodyti dermatologui:
- Apgamas, kurį supa šviesi zona. Dažniausiai tai Halo apgamu vadinamas, įgytas odos darinys, kuris nėra pavojingas ir ilgainiui gali pranykti. Atsargumo sumetimais tokį apgamą geriau parodyti specialistui, nes panašiai gali atrodyti ir melanoma.
- Rausvas ar rudas simetriškas mazgelis. Dažniausiai nustatomas vaikams šleivinių ir epiteliodinių ląstelių apgamas nėra pavojingas, bet jį rekomenduojama šalinti ir patartina saugotis saulės.
- Didelė šlakuota dėmė, gali būti su iškilimais. Tai Raibasis šlakinis apgamas, kurį būtina stebėti, nes jie gali supiktybėti. Kartais rekomenduojama tokius apgamus šalinti.
- Asimetriškas, nelygiais kraštais, netolygiai pigmentuotas ar labai tamsus (beveik juodas), didelio skersmens, taip pat paraudęs apgamas. Šie požymiai būdingi įgytiems apgamams, kuriuose atsiranda pakitimų. Tokie apgamai yra linkę supiktybėti, didina melanomos riziką. Juos būtina nuolatos stebėti, dermatologas įvertins, ar reikalingas šalinimas. Staigus apgamo didėjimas, kontūrų pakitimai, tinimas, paraudimas ar skausmas, kraujavimas, niežulys, patamsėjimas yra požymiai, kad reikia kuo skubiau kreiptis į dermatologą. Tokius apgamus būtina saugoti nuo saulės.
- Tamsūs, iškilę ir susilieję šlakai. Tai dėl saulės poveiko atsirandančios pigmentinės dėmės, kurios gali supiktybėti.
- Mėlynas apgamas. Mėlynieji apgamai gali supiktybėti, tad juos būtina stebėti. Juos sunku atskirti nuo melanomos, tad tokius apgamus turi apžiūrėti specialistas.
- Didelės dėmės ant veido ar akies baltymo. Tai gali būti Oto ar Ito apgamai, kurie atsiranda dėl pagausėjusios melanino gamybos, dažniausiai išryškėja paauglystėje. Šie apgamai retai linkę supiktybėti, bet jų atsiradimas akies baltyme didina gliaukomos riziką.
Labai laukiame jūsų komentarų!