BLOGas

NUDEGIMAI SAULĖJE

0

Kas yra nudegimas saulėje?

Nudegimas saulėje – tai žmogaus odos apsauginio mechanizmo – melanino reakcija į saulės skleidžiamus ultravioletinius spindulius, kuris pasireiškia odos paraudimu, niežėjimu, pūslėmis ir kt.

Kaip atpažinti nudegimą saulėje?

Odai labai kenkia ne tik ilgalaikis deginimasis, bet ir intensyvus vienkartinis nudegimas saulėje.  Nudegimo požymiai: odos paraudimas, deginimo pojūtis, skausmas, nemalonūs jutimai prisilietus, paraudusi, patinusi, skaudanti, pūslėta oda -  vandeningos pūslės gali būti įvairaus dydžio, odos lupimasis, odos opos, skaudanti, svaigstanti galva, dehidratacija, apetito netekimas, pykinimas, vėmimas, drebulys, pašiurpęs kūnas, elektrolitų balanso sutrikimas, silpnumas, temperatūra, šaltkrėtis.
 

Nudegimą saulėje skatinantys veiksniai

Mūsų odos apsauginį mechanizmą sukuria pigmentas melaninas. Jis yra sintetinamas odos ląstelėse – melanocituose. Odoje esantis melaninas sugeria ultravioletinius spindulius ir išsklaido juos šilumos pavidalu. Besideginant saulėje melanino apsaugos mechanizmai sustiprėja – daugiau šio pigmento išskiriama į odos ląsteles, todėl žmonės įdega. Nudegus saulėje, kai ultravioletiniai spinduliai ilgiau patenka į odą, jie pažeidžia odos struktūrą – nutraukia jungtis tarp nukleotidų ir tuomet formuojasi patologinės odos struktūros. Saulės  pažeistose srityse suaktyvėja kraujotaka, sukeliamas skausmingas uždegimas. Nudegus saulėje, gali būti  net II-ojo laipsnio nudegimai, panašūs į nudegimus ugnimi – apie pažeistus audinius susiformuoja skysčio pripildytos pūslės. Po kelių dienų nuo nudegimo, pažeistos vietos pradeda luptis –  pašalinamos negyvos ultravioletinių spindulių pažeistos ląstelės. Kai kurių ląstelių strųktūra gali tiek pakisti, kad gali sukelti riziką odos vėžio atsiradimui.  

Ligos eiga

Nudegimas saulėje sukelia odos paraudimą, gali sukelti skausmą. Oda paraudonuoja po kelių  valandų deginimosi saulėje. Didžiausias saulės poveikis išryškėja po 12 valandų. Stipresni nudegimai sukelia odos raudonumą, deginimo, skausmo pojūtį, dehidrataciją, elektrolitų disbalansą, infekciją, opas, vandeningas pūsles. Labai stipriai nudegus, žmogų gali ištikti šokas, nes sutrinka  kraujo cirkuliacija organizme. 

Po nudegimo, odos atsistatymas trunka nuo 2-6 mėnesius. Laikui bėgant oda visiškai atsinaujina ir sunaikina pakenktas ultravioletinių spindulių ląsteles. Po nudegimo viršutinis epidermio sluoksnis nusilupa ir jį pakeičia naujas odos ląstelių sluoksnis, kuris yra labai jautrus, todėl dar labiau padidėja rizika šiai odai greitai nudegti saulėje.

 

Nudegimo saulėje gydymas ir profilaktika

Nudegus odą, jos stiprų skausmą galima sumažinti nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Taip pat skausmą mažina aukštos kokybės drėkinamieji kremai ir losjonai po saulės, turintys savo sudėtyje alavijo, alantoino ir kitų medžiagų nuo uždegimo. Gali padėti vėsūs kompresai su Burovo tirpalu: 1 dalis tirpalo ir 1 dalis vandens arba vanduo, lygiomis dalimis sumaišytas su pienu. Kompresą laikykite ant pažeistos odos apie 15 min.
Nudegimo saulėje skausmą malšina ir maudymasis drungname 26–28° C vandenyje, įpylus į vonią apie 200 g sodos. Po prausimosi odos nereikia šluostyti, ji turi nudžiūti natūraliai.
Nudegus odą, reikia gerti kuo daugiau nesaldintų skysčių, būti vėsesnėje patalpoje.
Jeigu oda pradeda luptis, reikia naudoti drėkinamąsias priemones, turinčias vitamino E.
Susidarius pūslėms - apsaugoti odą marlės tvarščiu. Jei pūslės pratrūko,  jas pabarstykite antiseptiku.
Gydant sunkų nudegimą, gali būti vartojamas 1 proc. sidabro sulfadiazino kremas, bet juo nepatariama tepti veido. Stipriau nudegus, gali prireikti kelių dienų sisteminės steroidų terapijos kurso. Tačiau, susidarius pūslėms, steroidinių tepalų vartoti nepatartina, siekiant išvengti padidėjusios infekcijos rizikos. Vaistinėse galite įsigyti specialių šaldomųjų purškiklių ar vaistų nuo alergijos.
Jei nudegimas sunkus, o skausmas stiprus ir yra dar kiti požymiai – temperatūra, šaltkrėtis, dehidratacija - nudegimas gydoma medicinos įstaigoje.

Apsaugoti odą nuo saulės padeda apranga ir losjonai, lipofilinės emulsijos, apsauginiai kremai. Apsauginės priemonės nuo saulės parenkamos atsižvelgiant į asmens amžių, odos tipą. Ypač jautriai I ir II tipo odai, taip pat mažiems vaikams tinka lipofilinė emulsija, kurios apsauginis faktorius 30. Visais minėtais preparatais užtenka odą patepti kartą per dieną, 20 minučių prieš išeinant į saulę. Losjonai ir lipofilinė emulsija lengvai įtrinami. Visi jie padeda išvengti nudegimų, yra atsparūs vandeniui. Jie padeda odai kvėpuoti, nes nesudaro riebalinės plėvelės, o juose esantis vitaminas E odą gaivina. Neapsaugota oda ultravioletinius spindulius iškenčia tik 30 minučių. I-II tipo oda – tik 15-20 minučių. Naudojant apsaugines priemones ultravioletinius spindulius oda toleruoja tik apie 2 valandas.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.