PLAUKŲ SLINKIMAS
0Kas yra plaukų slinkimas?
Plaukų slinkimas – tai liga, kai sutrinka plaukų ataugimas dėl per didelio plaukų slinkimo ar pablogėjusio jų ataugimo, dažnai dėl abiejų priežasčių kartu. Plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą.
Kaip atpažinti plaukų slinkimą?
Jeigu ryte ant pagalvės randama daug plaukų arba šukose jų lieka žymiai daugiau nei įprastai – jau galima įtarti plaukų slinkimą. Taip pat yra ir kitų pakitimų, kuriuos laikui bėgant galima pastebėti. Daugumai vyrų plaukai pradeda slinkti nuo kaktos ir pakaušio. Moterims plaukai pradeda plonėti visoje galvos srityje, šiek tiek intensyviau viršugalvyje. Kartais priekinės galvos linijos plaukai gali likti nepaveikti slinkimo. Moterys gali pastebėti, kad kažkurios galvos vietos plaukai išretėję arba daugiau nei įprastai matyti savo galvos odos, ypač kai plaukai yra sušukuoti atgal. Taigi plaukų slinkimą galima atpažinti iš plaukų retėjimo, didesnio plaukų kiekio išslinkimo, viso kūno plaukų slinkimo, sausų, lūžinėjančių plaukų, suplonėjusių neblizgių plaukų ir galvos odos sausumo.
Kokios plaukų slinkimo priežastys?
Plaukų slinkimo priežasčių yra daug. Plaukų slinkimas sukelia plikimą, kuris gali būti randinis ir nerandinis. Randinio plikimo metu nuplikusioje vietoje susiformuoja randinis audinys, kuriame nėra plaukų folikulų, prakaito ir riebalų liaukų. Ši plikimo rūšis būna dėl nudegimų rūgštimis ar šarmais, terminio pažeidimo, sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis - sklerodermija, raudonąja vilklige, dermatomiozitu, infekcinėmis odos ligomis - karbunkulais, furunkulais. Nerandinės nuplikimo priežastys - androgeninis plikimas - vyriškų lytinių hormonų testosterono sukeltas vyrų ir moterų plikimas, lizdinis plikimas, grybelio infekcijos ir vaistų - kontraceptikų, beta blokatorių, cimetidino sukeltas plaukų slinkimas. Kartais plinkama ir dėl vidaus ligų - ypač sergant endokrininėmis ligomis, policistinių kiaušidžių sindromu, plauko struktūros anomalijų, trichotilomanijos - liguisto potraukio išpešti plaukus ir paveldimų ligų. Nustatyti plaukų slinkimo priežastį ne visuomet lengva. Dažniausiai mūsų plaukų būklė priklauso nuo vidinių faktorių. Plaukai gali slinkti dėl streso, hormonų svyravimo, anemijos, navikinių onkologinių ligų, nėštumo, menopauzės, fizinio išsekimo, dietų ir badavimo. Trūkstant maisto medžiagų, plaukai tampa sausi, negyvybingi, šviesesni, lėčiau auga, praretėja. Taip pat yra ir fiziologinis plaukų slinkimas, kuris priklauso nuo plaukų augimo ciklų, sezono. Pavasarį ir rudenį plaukai slenka intensyviau. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai plaukų slinkimą nulemia netinkamai pasirinktos plaukų priežiūros ir formavimo priemonės. Dietos – dar viena priežastis. Ypač pavojingos kai kurios dietos tuo, kad organizme ima trūkti būtinų plaukams medžiagų, tokių kaip aminorūgštys, cinkas, geležis, baltymai, kiti mikroelementai ir vitaminai. Plaukų būklė glaudžiai susijusi ir su hormonų pokyčiais organizme. Problemų gali kilti po gimdymo, ypač pirmuosius tris mėnesius, ir tai gali tęstis iki pusmečio. Neigiamai plaukus veikia organizme vykstantis uždegimo procesas. Nėra svarbu, ar skauda dantį, ar gerklę. Bet koks uždegiminis procesas susilpnina imunitetą o tai gali atsiliepti ir plaukams.
Kiti plaukų slinkimo veiksniai
Plaukų slinkimą sukelia ir trumpalaikis bei ilgalaikis stresas. Didėjantis gyvenimo tempas, dažnos stresinės situacijos, nervinė įtampa sutrikdo normalų žmogaus organizmo funkcionavimą. Todėl sutrinka ir hormonų, būtinų plaukų augimui, gamyba. Stresas tiesiogiai susijęs su plaukų slinkimu ir silpnumu. Ypač stipriai veikia per didelis protinis nuovargis ar neišsimiegojimas. Plaukų slinkimas dėl streso – nemalonus, tačiau beveik neišvengiamas dalykas. Didelis streso hormonų kiekis sukelia kraujagyslių spazmus, tad iš dalies paveikia ir galvos kraujagysles. Sutrinka kraujotaka, pablogėja plaukų svogūnėlių aprūpinimas reikalingomis medžiagomis. Blogai maitinami plaukai iškrenta. Žinoma, jie atauga, tačiau tam reikia daug laiko – jeigu stresinės situacijos nesikartoja 3–4 mėnesius, odos ir plaukų būklė normalizuojasi.
Ligos eiga
Normaliai kasdien netenkama nuo 40 iki 100 plaukų, o plaunant galvą ir galima jų netekti ir daugiau. Tiek pat jų turėtų ir ataugti. Dažniausiai pasitaiko androgeninis plikimas. Tai pagrindinė vyrų ir moterų plaukų retėjimo ir plonėjimo priežastis. Šis plikimas gali prasidėti bet kuriame amžiuje, dažniausiai vyrams prasideda po lytinio brendimo. Pirmiausia pradeda retėti plaukai kaktos šonuose, vėliau prasideda viršugalvio srities plikimas ir pagaliau atsiranda plikė. Nustatyta, kad genetinis polinkis plikti tiesiogiai priklauso nuo testosterono poveikio plaukų folikulų ląstelėms. Moterims androgeninis plikimas paprastai pasireiškia kiek vėliau, apie 40-uosius metus, ir plaukai retėja visame plote, tačiau labiausiai išryškėja viršugalvyje. Sergant miksedema - trūkstant skydliaukės hormonų galvos oda tampa sausa, galvos plaukai suplonėja, neblizga. Gali nuplikti ir genitalijų, antakių sritys. Trūkstant maisto medžiagų plaukai tampa sausi, negyvybingi, šviesesni, lėčiau auga, praretėja - dėl geležies, cinko trūkumo ar esant baltymų deficitui. Kartais pasitaiko lizdinis plikimas. Tai įvyksta dėl autoimuninio plauko folikulo pažeidimo. Plaukai išslenka sudarydami įvairaus dydžio plikus židinius, kurie linkę didėti ir susilieti į didesnius nuplikimo plotus. Kai kuriems žmonėms nuslenka viso kūno plaukai. Lizdinis plikimas dažnai būna sergant atopiniu dermatitu, astma, alerginiu rinitu. Dažnai sergantiems lizdiniu plikimu diagnozuojamos skydliaukės ligos. Ši liga nėra gyvybiškai pavojinga, tačiau psichologiškai labai paveikia sergantįjį.
Plaukų slinkimo gydymas
Plaukų slinkimo gydymui gali būti skiriama šių vaistų - Minoksidilis. Jį vartojant plaukai atauga apie 50 proc. moterų, vyrams šis vaistas ne toks efektyvus. Vartojamas 1-5 proc. kremas ar tepalas.
Taip pat gali būti skiriamas 0,025 proc. estradiolio tirpalas, vartojamas kas dvi dienas, saugus ir veiksmingas vaistas, mažinantis plaukų slinkimą moterims. Tačiau nustojus vartoti, plaukai gali vėl imti slinkti. Šio vaisto negalima vartoti moterims, sergančioms krūties vėžiu, kadangi jis skatina vėžinių ląstelių augimą.
Kiti vaistai - Kortikosteroidai. Užteptas kortikosteroidinis tepalas arba kremas dažnai pridengiamas vaškiniu popieriumi (okliuzinis tvarstis). Taip pat vietiškai gali būti vartojamas cinko sulfatas, ditranolis, UV spinduliai, PUVA, DPCP difenilciklopropenonas.
Geriami vaistai - Ciproterono acetatas. Tai antiandrogeninis preparatas, kuris labai efektyviai mažina plaukų slinkimą. Jis itin tinka moterims, kurias vargina spuogai. Vyrams skiriamas finosteridas, kuris yra 5 alfa reduktazės inhibitorius. Esant labai išplitusiam procesui, kai nepadeda kitos gydymo priemonės, židininiam išplikimui gydyti, naudojamas ir geriamas gliukokortikoidas - prednizolonas.
Šiuo metu tampa vis populiaresnis plaukų persodinimas. Kad persodinimas būtų sėkmingas reikia, kad nenuplikusioje odoje plaukai būtų pakankamai stori ir tankūs ir paėmus dalį jų persodinimui nebūtų žymu. Procedūrą galima atlikti, kol pacientas dar nėra visiškai nuplikęs.
Plaukų slinkimo gydymui taip pat yra taikoma mezoterapija. Jos metu atliekamos mikroinjekcijos su specialiais preparatais, į kurių sudėtį įeina plaukų augimui ir struktūrai būtinos medžiagos. Skirtingai negu priemonės, tepamos ant odos paviršiaus, mezoterapijos metu į odą įvestos medžiagos patenka tiesiai į ląsteles ir skatina jų atsinaujinimą. Kelių mezoterapijos procedūrų kursas žymiai pagerina plaukų būklę ir išvaizdą, o efektas išlieka ilgam.
Slenkančių plaukų problemą ypač efektyviai sprendžia ir trombocitais praturtintos plazmos injekcijos. Jų metu naudojami iš paciento veninio kraujo atskirti trombocitai, kuriuose gausu augimo faktorių, stimuliuojančių plaukų augimą. Tai ypatingai saugus, 100 proc. natūralus gydymo metodas, puikiai tinkantis ir jautrią alergišką odą turintiems žmonėms. Teigiamas efektas pasiekiamas po vienos procedūros ir išlieka ilgam, kadangi laikui bėgant šios procedūros poveikis audiniams didėja. Daugeliui pacientų užtenka 1-2 procedūrų kurso. Šiai dienai tai vienas veiksmingiausių plaukų slinkimo gydymo būdų.
Panašios ligos:
Labai laukiame jūsų komentarų!