BLOGas

RANDAI

0

Kas yra randai?

Randais galime laikyti po pažeidimo vykstantį natūralų odos gijimo procesą. Randai susidaro, kai odoje gyja žaizdos, atsiradusios dėl įvairių traumų, chirurginės intervencijos arba ligos. Gijant siūlei, nudegimui ar žaizdai, sužaloto audinio vietoje pradeda formuotis jungiamasis audinys, kuris sujungia ir užpildo traumos metu atsiradusią tuščią vietą. Taip jungiamoji sužaloto audinio vieta virsta randu. Rando formavimasis trunka keletą metų.

Kokios randų atsiradimo priežastys?

Randai atsiranda dėl traumų, nudegimo, chirurginės intervencijos arba įvairių ligų. Jų ryškumas priklauso nuo žaizdos formos, užterštumo, sužeidimo būdo, ligos pobūdžio - nelygiais kraštais žaizdos gyja blogiau, infekuotos žaizdos palieka ryškesnius randus. Ne visiems žmonėms ir ne visuomet žaizdos gyja vienodai. Netgi tiems patiems žmonėms įvairiose kūno vietose randai gyja skirtingai. Jaunesnio žmogaus oda gyjant žaizdoms turi polinkį augti, todėl susidaro didesni ir grubesni randai. Iš pradžių randas gali būti raudonai melsvas ir didelis, pamažu jis nyksta, tampa ne toks ryškus.

Kiti randus sukeliantys veiksniai

Jei žmogus yra išsekęs, pavyzdžiui, serga vėžiu, tuberkulioze ar kitomis infekcinėmis ligomis, žaizdos gyja blogiau, o randai formuojasi ryškesni. Vitaminų stoka taip pat gali lemti labiau matomų randų formavimąsi, todėl prieš planines operacijas patartina vartoti polivitaminus, ypač riebaluose tirpstančius A ir D.

Randų tipai, jų gijimo eiga

Randų išvaizdai turi reikšmės genetiniai veiksniai – žmogaus odos tipas. Oda su tamsiu pigmentiniu epidermiu linkusi sudaryti keloidinius randus, iškilusius odos paviršiuje. Tamsesnio gymio žmonių, kurių odoje daugiau pigmento randai yra tamsesni. Ant judrių vietų - kaklo, plaštakų, fiziologiškai aktyvesnių raumenų  ir sąnarių - susidaro didesni ir labiau matomi randai. Randų infekcijos padidina tikimybę, kad randas bus labiau matomas, ryškesnis. Pooperacinis pjūvis paprastai sugyja per 5–6 dienas. Tačiau jei į pjūvio žaizdą patenka infekcija, po jos lieka didesnis ir ryškesnis randas. Rando ryškumą taip pat veikia saulė - atidengtose vietose randai lieka tamsesni. 

Randų tipai 

Hipertrofiniai randai - dažniausiai susidaro ant nudegusios jaunų žmonių arba ant tamsesnės odos. Randai yra raudoni, dideli ir iškilę, gali perštėti ir skaudėti, jų augimą apriboja žaizdos dydis. Hipertrofiniai randai pradeda susidaryti praėjus dviems savaitėms nuo sužeidimo. Jų išvaizda  gali gerėti savaime, tačiau šis procesas trunka ilgai.
Keloidiniai randai gali susidaryti bet kurio amžiaus žmonėms, tačiau dažniau susidaro ant jaunų žmonių odos ir ant tamsesnės odos. Keloidai yra grubūs, apvalūs, sudaro netaisyklingas randų audinio raukšles, plinta toliau už žaizdų ribų. Lyginant su oda, esančia aplink žaizdą, keloidiniai randai yra tamsesni. Dažnai jie būna tamsisi raudonos spalvos. Jie gali susidaryti iškart po sužeidimo arba paryškėti nėštumo metu.
Atrofiniai randai yra mažos apvalios įdubos, esančios žemiau nei aplinkinė oda. Jie atsiranda, kai sutrinka gijimo procesas ir susidaro nepakankamas jungiamojo audinio kiekis, pavyzdžiui, išnykus spuogams.


Randų gydymas

Randų gydymo tikslas – juos minkštinti, šviesinti, lyginti, padaryti kuo mažiau skirtingus nuo šalia esančių odos paviršių bei atkurti sužeistos vietos funkciją ir buvusią išvaizdą. Estetinis gydymo tikslas dažnai būna aktualiausias, ypač kai oda pažeista matomoje vietoje. 
Geriausias rezultatas pasiekiamas, kai randai pradedami gydyti iškarto po to, kai sugyja oda - ankstyvuoju randėjimo periodu. Nėra stebuklingo būdo kaip panaikinti surandėjusį audinį. Anot medikų, yra tik būdai paskatinti jį tapti ne tokiu ryškiu. Geriausiai randams gyti padeda silikoniniai pleistrai ir silikono tepalai. Jie skatina randų brendimą, gijimą ir balimą. Randas bręsta maždaug metus-dvejus iki kol jis tampa šviesiu ir minkštu. Randų chirurgija ne visuomet išgelbti,  nes randą išpjovus atsiras kitas randas. Nerekomenduojama bandyti šalinti ar naikinti nedaug išsiplėtusius ir išbalusius randus, nes tikimybė, kad sugis gražiau, nėra didelė. Ne visi randai operuotini. Chirurginė intervencija galima, kai audiniai sugiję nelygiai ir yra susidaręs laiptelis arba randas, kuris trukdo kokiai nors funkcijai atlikti, ypač po nudegimų.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.