BLOGas

SKAITYTOJOS KLAUSIMAS: viskas, ką reikia žinoti apie kremus nuo saulės ir deginimąsi

0

Sulaukėme štai tokio klausimo iš skaitytojos:

Laba diena, gal galėtumėte daugiau parašyti apie apsaugą nuo saulės. Ką reiškia skaičiai? Kodėl svarbu apsaugoti odą tiek nuo UVB, tiek nuo UVA? Ar apsauga nuo saulės neleidžia įdegti? Kaip saugiai degintis jei vis dėl to deginiesi ir nori vasariško įdegio? Jeigu turi didesnių apgamų juos reikėtų kažkaip ypatingai apsaugoti? O jeigu lankaisi soliariume, ar tai toks pat poveikis kaip saulės, ar spinduliuotė skiriasi? Viskas lyg girdėta ar skaityta, tačiau būtų įdomu sužinoti jūsų nuomonę ir požiūrį. AČIŪ labai :)

Pabandysime atsakyti į visus klausimus. Taigi, pradėkime.

  • Ką reiškia prie SPF nurodyti skaičiai?

Kremai nuo saulės paprastai siūlo SPF 15, 20, 30 ir 50. Skaičiai rodo, kiek laiko galite praleisti saulėje pasinaudoję priemone. Čia prireiks šiek tiek matematikos. Jei jūsų oda pradeda įdegti po 10 minučių, praleistų tiesioginėje saulėje, tai 15 SPF kremas jus apsaugos 15 kartų ilgiau, vadinasi, 150 minučių. Taigi kokį saulės apsaugos faktorių rinktis, nuspręskite pagal laiką, kurį norite praleisti lauke nenaudojant priemonės pakartotinai.

  • Ar kremai nuo saulės saugo odą 100 proc.?
Ne, skaičiuojama, kad SPF 15 saugo 93 proc., SPF 30 - 97 proc, SPF 50 - 98 proc.
  • Kodėl svarbu saugoti odą nuo UVA ir UVB spindulių?

Ultravioletiniai saulės spinduliai yra skirstomi į 3 pagrindinius tipus: UVA, UVB ir UVC. UVC bangos yra trumpiausios ir žmonių nepasiekia, todėl mums aktualiausios yra UVA ir UVB tipų bangos. Jos abi ir pavojingos žmogaus odai, bet UVA spinduliai yra patys skvarbiausi ir siejami su piktybinėmis vėžio formomis. Paprastai kremai nuo saulės suteikia žadamą UVB spindulių apsaugą, bet juose gali trūkti  apsaugos nuo UVA, tad svarbu visada tikrinti etiketes, ar kremai nuo saulės patikimai apsaugos nuo abiejų spindulių tipų.

  • Ar apsauga nuo saulės neleidžia įdegti?

Tinkamai padengtas kokybiškas kremas nuo saulės beveik neleidžia įdegti, nes įdegį sukelia UV spinduliai, kurie yra blokuojami arba absorbuojami. Tačiau naudojant kremą nuo saulės galima pastebėti, kad oda vis tiek įdega arba net nudega. Kodėl? Priežastys gali būti kelios: kremų apsauga nėra 100 proc., oda padengiama nepakankamu kremo kiekiu ar netolygiai, prakaitas ir vanduo sumažina apsaugą, priemonė nėra pakankamai dažnai pakartotinai naudojama. Dar viena priežastis – nekokybiškas UV kremas, tokių atvejų pasitaiko, neseniai apie tai rašėme: Kaip 2 kremai nuo saulės odos nesaugojo

  • Kaip degintis saugiai?

Saugiausias būdas degintis yra naudoti savaiminio įdegio kremą, nes įdegis iš tiesų yra ne kas kita, o odos ląstelių pažeidimas. Tačiau daugeliui žmonių toks radikalus pasirinkimas tikriausiai yra nepriimtinas. Taigi, kaip įdegti jei ne saugiai, tai bent saugiau?

- Naudokite kremą nuo saulės 15 SPF. Deginkitės ne ilgiau 1 valandos.

- Nesideginkite aktyviausiomis UV spinduliavimo valandomis nuo 10 iki 14 val.

- Deginkitės su skrybele ir akiniais nuo saulės. Greičiausiai nudega veidas ir krūtinės oda, tad jei norite ilgiau išlaikyti jaunatvišką odą, šias zonas saugokite. Taip pat saugokite akis, nes UV spinduliai gali jas pažeisti. 

PATARIMAS: Jei jūsų oda I ar II tipoviesi, dažnai nudeganti, paraustanti nuo saulės, bet neruduojanti), rekomenduojama atsisakyti deginimosi.

  • Kaip saugoti apgamus?

Visus apgamus, kurie yra tamsūs, tepkite kremu nuo saulės visada, ne tik deginantis, jei tik įmanoma pridenkite drabužiais ar skrybėle. Nepamirškite, kad tamsius, didesnius nei 0,5 cm, netaisyklingos formos, sparčiai didėjančius, skaudančius ar kraujuojančius apgamus būtina kuo skubiau parodyti dermatologui.

  • Ar galima saugiai įdegti soliariume?

Soliariumų lempos išskiria tokius pat spindulius, kaip ir saulė, bet nemažai soliariumų naudoja UVA spindulių lempas, o šie spinduliai yra patys pavojingiausi odai. Statistika iš tiesų priverčianti susimąstyti, melanoma.org skelbia, kad deginimasis soliarumuose padidina melanomos riziką 75 proc.

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.