BLOGas

UTĖLĖS

0

Kas yra utėlės (utėlėtumas)?

Utėlės (utėlėtumas ar pedikuliozė) – tai odos liga, sukelta kraują siurbiančių parazitų – utėlių.  Pedikuliozės sukėlėjai – tai galvinė utėlė Pediculus humanus capitis, parazituojanti žmogaus galvos plaukuose, drabužinė utėlė Pediculus humanus corporis, prazituojanti žmogaus drabužiuose, Phtyrius pubis, parazituojanti gaktos srities  ar kitose plaukuotose kūno vietose. Visų rūšių utėlės maitinasi žmogaus krauju, sudeda kiaušinius, vadinamus glindomis, kuriuos priklijuoja prie plauko arti odos. Utėlės nešokinėja, bet greitai šliaužioja.

Kaip atpažinti?

Simptomai: niežulys, raudonos, melsvos dėmės ant odos, šašai, padidėję limfmazgiai, glindos, limfmazgių padidėjimas, odos pūliavimas. Gyvos, judančios utėlės ar gyvos glindos, esančios arti plauko šaknies, patvirtina aktyvų užsikrėtimą. Glindos yra 1,0–1,5 mm dydžio, suaugusi utėlė yra maždaug sezamo sėklos dydžio. Geriausias būdas aptikti utėles – vandeniu sudrėkintomis tankiomis šukomis šukuoti plaukus. Glindos tvirtai prisiklijavusios prie plauko, jos nenukrenta nuo judesio, brūkštelėjimo ar pūstelėjimo.
Pagrindinis apsikrėtimo drabužinėmis utėlėmis požymis – utėlės drabužiuose. Dažniausiai pasitaiko, kai žmonės priversti pastoviai nešioti kelis sluoksnius drabužių - karo lauke, katastrofų, stichinių nelaimių vietose, benamiai. Šios utėlės plinta dalijantis drabužiais arba kartu miegant. 

Kokios utėlių atsiradimo priežastys?

Pedikulioze dažniausiai užsikrečiama tiesiogiai nuo kito žmogaus. Tačiau taip pat yra galimybė užsikrėsti ir per sergančio žmogaus daiktus, patalynę, rūbus. Visuomenėje vyrauja neteisinga nuomonė, kad utėlės yra tik asocialių žmonių problema. Galvos utėlių gali atsirasti ir labai tvarkingoje šeimoje. Vaikai dažnai utėlių „parsineša" iš darželio, stovyklos ar mokyklos. Vaikams žaidžiant, miegant utėlės lengvai peršoka nuo vieno vaiko ant kito. Dažniausiai užsikrečiama keičiantis drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito asmens galvą, esant artimam sąlyčiui arba per šukas, plaukų šepečius, kitus plaukų priežiūros reikmenis, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu. 

Ligos eiga

Galvinės utėlės dažniausiai apsigyvena pakaušio ir smilkinių srityse. Įkandus utėlei niežti, oda nukasoma, į nukasytas vietas patenka mikrobų, vystosi odos pūlinės ligos. Sunkiais atvejais galva gali būti padengta pūlingu šašu, plaukai stipriai veliasi, padidėja kaklo limfmazgiai. Drabužinių utėlių paprastai randama drabužių siūlėse ir raukšlėse. Bet jų gali būti ir ant gaktos, pažastų plaukų, gyvaplaukių. Šių utėlių įkandimo vietose lieka raudonų dėmių. Praėjus kelioms valandoms po įkandimo pradeda smarkiai niežėti, oda nukasoma ir dažnai prisideda antrinė bakterinė infekcija. Galvinės ir drabužinės utėlės gali pernešti dėmėtosios ir grįžtamosios šiltinės sukėlėjus. Kirkšninės utėlės laikosi gaktoje, mašnelės odoje, tarpukojyje, išplinta ir į antakius, blakstienas, pažastis, krūtinę ir pilvą. Jos guli ant odos ir nejuda, o vienos pusės kojomis būna įsikibusios į odą. Kirkšninių utėlių įkandimai sukelia silpną niežėjimą ir beveik nenukasomi. Utėlių įkandimo vietose būna melsvų dėmelių. 

Utėlėtumo gydymas

Galvos utėlėtumui gydyti vartojami insekticidiškai veikiantys šampūnai bei losjonai. Tai permetrino 0,5-1 proc. ir benzil-benzoato 20 proc. emulsija. Benzil-benzoatas sunaikina ne tik utėles, bet ir glindas. Jos iššukuojamos tankiomis šukomis, prieš tai perplovus galvą silpnu acto tirpalu. Actas ištirpina chitininę medžiagą, todėl glindos geriau pasišalina. Šukuoti su actu reikia keletą dienų iš eilės. Galvines utėles galima naikinti ir žibalo bei aliejaus mišiniu. Juo reikia suvilgyti galvos plaukus, apdengti vaškiniu popieriumi ir gerai aprišti skarele kelioms valandoms. Po to išplauti galvą karštu vandeniu su muilu ir iššukuoti suvilgant šukas actu. Plaukai sudrėkinami 4-5 proc. acto tirpalu ir šukuojami tankiomis šukomis apie 30 min., kol pašalinamos gyvos utėlės. Jei yra gaktos utėlėtumas, taip pat naudojama 20 proc. benzil-benzoato emulsija, 0,5 proc. permetrino tirpalas, kuris neskiestas įtrinamas į gaktos plaukus, palaukiama kol nudžius, paskui nuplaunama. Turint drabužinių utėlių, svarbu dažnai maudytis bei keisti baltinius. Drabužius reikia dezinfekuoti. Efektyvus utėlių naikinimo būdas drabužiuose, patalynėje (pagalvėse, čiužiniuose, antklodėse) ir kituose minkštuose daiktuose yra kaitinimas specialiuose įrenginiuose (dezinfekcijos kamerose). Rankšluosčiai, lovos baltiniai, apatiniai drabužiai turi būti virinami, o viršutiniai – lyginami karštu lygintuvu. Svarbu naudotis tik savo higienos reikmenimis - šukomis, plaukų šepečiais, segtukais, kaspinais. 

Panašios odos ligos:

 

Labai laukiame jūsų komentarų!


Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas.